X
GO

Lajmet

Microsoft paralajmëron për një sulm 'Zero-Day' ndaj Internet Explorer

 • 20 janar 2020
 • Autori: Rrustem Loshi
 • Numri i shikimeve: 1810
 • 0 Komentet
Microsoft paralajmëron për një sulm 'Zero-Day' ndaj Internet Explorer

Microsoft para dy ditësh ka lëshuar një paralajmërim emergjent për miliona shfrytëzues të Windows-it në lidhje me një dobësi ‘zero-day’ në shfletuesin e tyre të uebit Internet Explorer (IE). Kjo dobësi është duke u shfrytëzuar me të madhe nga sulmues të shumtë për të ekzekutuar kode në kompjuterët e viktimave.

Një sulmues mund të ekzekutoj kode arbitrare në kompjuterin e viktimës dhe të marr atë komplet nën kontroll, vetëm duke i mashtruar viktimat që të hapin një faqe mashtruese në Internet përmes shfletuesit IE, e punuar enkas për këtë qëllim.

Firefox nën kërcënime me 0-Day: Përditësoni shfletuesin menjëherë

 • 9 janar 2020
 • Autori: Rrustem Loshi
 • Numri i shikimeve: 1740
 • 0 Komentet
Firefox nën kërcënime me 0-Day: Përditësoni shfletuesin menjëherë

Dy ditë pas lëshimit të përditësimit më të ri të shfletuesit të uebit Firefox, Mozilla publikon një përditësim të ri për të korrigjuar shfletuesin nga një e metë “Zero-day”.

Sot paradite, Mozilla kishte lëshuar versionin e ri të Firefox-it për të mbrojtur shfletuesin nga sulmet e vazhdueshme që i kryente një grup hakerësh të cilët e shfrytëzonin këtë lëshim.

Nëse jeni duke e përdorur shfletuesin Firefox, duhet ta përditësoni atë menjëherë me versionin 72.0.1.

PËRDITËSIMI I WINDOWS 10 ËSHTË NJË RANSOMUER I RREZIKSHËM

 • 25 nëntor 2019
 • Autori: Rrustem Loshi
 • Numri i shikimeve: 1658
 • 0 Komentet
PËRDITËSIMI I WINDOWS 10 ËSHTË NJË RANSOMUER I RREZIKSHËM

Shfrytëzuesit e Windows 10 janë duke pranuar e-maila mashtrues që të duken sikur vijnë nga kompania Microsoft, duke i shtyrë ata të instalojnë një përditësim të ri në kompjuterët e tyre. Keni kujdes, ai nuk është një e-mail zyrtar që u vjen nga Microsoft, dhe përditësimi që është i bashkangjitur me atë mesazh është një maluer i rrezikshëm.

Ata të cilët i ndjekin postimet tona, me gjasë do ta hetojnë një e-mail të këtillë dashakeq nëse e hasin në kutinë e tyre postare (inbox). Mirëpo, kjo është veçanërisht e rrezikshme për ata që më pak lexojnë tema që kanë të bëjnë me teknologjinë.

HAKOHET FAQJA ZYRTARE E KRIPTOVALUTËS MONERO NË INTERNET

 • 21 nëntor 2019
 • Autori: Rrustem Loshi
 • Numri i shikimeve: 1279
 • 0 Komentet
HAKOHET FAQJA ZYRTARE E KRIPTOVALUTËS MONERO NË INTERNET

Faqja zyrtare e kriptovalutës Monero është hakuar duke infektuar me një ‘malware’ të gjitha llogaritë e shfrytëzuesve të cilët kanë shkarkuar softuerin e kuletës gjatë kësaj kohe, njoftuan zyrtarët e GetMonero.org këtë të Martë. 

Ata kishin rekomanduar të kontrollojnë kodet (hash), secili që kishte shkarkuar kuletën CLI nga ueb-faqja, të hënën me datë 18 Nëntor nga ora 3:30 PD deri në 5:30 PD. Nëse këto kode nuk përputhen me ato zyrtare, ata rekomandojnë që të fshihen këto dosje dhe të shkarkohen përsëri të rejat – duke theksuar në fund që kodet e komprometuara assesi të mos ekzekutohen.

QEVERIA E SHTETIT LOUISIANA NË SHBA GODITET ME RANSOMWARE

 • 19 nëntor 2019
 • Autori: Rrustem Loshi
 • Numri i shikimeve: 1262
 • 0 Komentet
QEVERIA E SHTETIT LOUISIANA NË SHBA GODITET ME RANSOMWARE

Qeveria e Shtetit Luiziana në SHBA është goditur me një sulm me ransomuer këtë të hëne (18/11/2019), i cili sulm ka ndërprerë qasjen në Internet dhe ka nxjerrë jashtë funksioni disa ueb-faqe të një numri agjencish shtetërore.

Lajmin e bëri të ditur Governatori i Luizianës John Bel Edwards në një seri postimesh në twitter, duke shkruar se kishte aktivizuar ekipin e reagimit ndaj sulmeve kibernetike dhe se ndalja e shërbimeve ishte masë parandaluese dhe nuk ishte për shkak të sulmit.

RSS
123456789

Kurset më të shikuara

RSS