X
GO

Lajmet

SË SHPEJTI DO TË MBYLLET GOOGLE+

 • 10 tetor 2018
 • Autori: Rrustem Loshi
 • Numri i shikimeve: 2826
 • 0 Komentet
SË SHPEJTI DO TË MBYLLET GOOGLE+

Google gati sa nuk ka pësuar atë që e pësoi Facebook me Cambridge Analytica në fillim të këtij viti. Aksionet e kompanisë shënuan rënie për 2% menjëherë pas publikimit të një thyerje të sigurisë në rrjetin social të kësaj kompanie – Google+. Një gabim që inxhinierët e Google kishin zbuluar gjatë një inspektimi të sigurisë të kësaj platforme, e që e kishin quajtur “Project Strobe”, do t’u mundësonte zhvillueseve të aplikacioneve (të palëve të treta) të cilët e përdorin këtë platformë (Google+), të kenë qasje në të dhënat e shfrytëzueseve.

ADOLESHENTI NGA MELBURNI I CILI E HAKOI RRJETIN E APPLE, I SHMANGET BURGIMIT

 • 29 shtator 2018
 • Autori: Rrustem Loshi
 • Numri i shikimeve: 2510
 • 0 Komentet
ADOLESHENTI NGA MELBURNI I CILI E HAKOI RRJETIN E APPLE, I SHMANGET BURGIMIT

Edhe pse kishte depërtuar në brendi të rrjetit të kompanisë Apple dhe kishte shkarkuar më se 90 GB të dhëna sekrete nga kjo kompani, adoleshenti nga Melburni i Australisë – i cili do të fillonte vuajtjen e dënimit me 20 shator të këtij viti – nuk do të vuaj dënimin me burg.

NJË ADOLESHENT NGA MELBURNI HAKON RRJETIN E KOMPANISË APPLE

 • 18 gusht 2018
 • Autori: Rrustem Loshi
 • Numri i shikimeve: 2600
 • 0 Komentet
NJË ADOLESHENT NGA MELBURNI HAKON RRJETIN E KOMPANISË APPLE

As kompania Apple nuk është më e sigurt. Një adoleshent nga Australia, e ka hakuar rrjetin e kësaj kompanie duke depërtuar brenda rrjetit të mbrojtur të kompanisë dhe duke shkarkuar të dhëna prej disa GigaByte.

Edhe pse kompania deklaron se të dhënat e shfrytëzueseve nuk janë prekur, “The Age” shkruan që ai kishte arritur të marrë nën kontroll “çelësat e autorizuar”. Adoleshenti nga periferia e Melburnit të Australisë, të enjten e kaluar është shpallur fajtor nga një gjykatë për të mitur, pasi kishte hakuar rrjetin e kompanisë Apple disa herë brenda një viti.

Hakohet “Telegram Messenger”

Hakohet “Telegram Messenger”

Zbulohet një dobësi e aplikacionit Telegram, versioni për desktop, i cili ishte shfrytëzuar me të madhe për të përhapur një ‘malware’ i cili minon kriptovalutat Monero dhe ZCash.

Dobësia ishte zbuluar nga hulumtuesi i sigurisë Alexey Firsh i Laboratorit Kaspersky që në Tetor të vitit të kaluar dhe ai afekton vetëm shfrytëzuesit e softuerit Telegram versioni për Windows (desktop), edhe pse kjo dobësi ishte aktive që nga Marsi i 2017-ës.

Skype, më në fund, shton opsionin për enkriptim të mesazheve

Skype, më në fund, shton opsionin për enkriptim të mesazheve

Është e habitshme se si ka mundësi që një produkt aq i përdorur sot në botë për biseda me zë e sidomos për komunikim me video, nuk i kishte siguruar këto komunikime me një enkriptim të mirëfilltë.

Është lajm i mirë për shfrytëzuesit e Skype, të cilët shqetësohen për privatësinë e tyre, që më në fund do të mund të komunikojnë në mënyrë të sigurt.

RSS
First234567891011

Kurset më të shikuara

RSS